anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony 32w5720 + amplituner + DVD

rbtzck
Początkujący

Sony 32w5720 + amplituner + DVD

Witam!
Mój problem wygląda następująco. Kilka dni temu zakupiłem sprzęt taki jak w temacie.
Podłączyłem go tak:
- DVD z telewizorem przez HDMI
- DVD optical out ze wzmacniaczem opical in
Gdy oglądam film DVD i słucham dźwięku przez kino domowe to występuje wyprzedzenie dźwięku z kina w stosunku do Obrazu (i dźwięku z telewizora).
Dla testu podłączyłem ten sprzęt z innym telewizorem i problem nie występuje.
Wyprzedzenie dźwięku występuje również przy innych źródłach, które osobno wysyłają obraz z dźwiękiem do telewizora, a osobno (sam dźwięk) do amplitunera.

Siedziałem ostatnio na różnych forach i dowiedziałem się że winny w jest telewizor, w którym występuje tzw. INPUT LAG. Oznacza on opóźnienie wyświetlania obrazu dostarczonego do wejścia (obojętnie jakiego SCART, HDMI i inne) na matrycy telewizora. Nie chodzi mi tutaj o opóźnienie samej matrycy, tylko o długi czas jaki potrzebuje procesor obrazu na jego przetworzenie. Wartość tego opóźnienia jest na tyle duża, że oglądanie filmu (konkretnie obrazu) na telewizorze i odsłuch na jakimkolwiek innym sprzęcie audio staje się niemożliwe.

W związku z tym mam kilka pytań:
- czy istnieje możliwość pomiaru tego opóźnienia?
- jaka wartość tego opóźnienia klasyfikuje telewizor jako niesprawny?
- co mogę innego zrobić aby przyspieszyć reakcję obrazu?

Dodam jeszcze że próbowałem różnych trybów SCENE, najlepiej sytuacja miała się w przypadku Trybu GRY natomiast mimo tego opóźnienia bardzo przeszkadzały w oglądaniu koncertu z DVD.

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

6 ODPOW. 6
oldguest
Początkujący

rbtzck napisał(a):


- co mogę innego zrobić aby przyspieszyć reakcję obrazu?



Wyłączenie MotionFlow pomaga. Ale w sumie w trybie gra powinno się samo wyłączyć.

Najlepsze rozwiązanie do zakup amplitunera z AV Sync (wtedy wybieramy sobie opóźnienie dźwięku).

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Po pierwsze, input lag w W5500 (taki sam model co W5720) to wartość pomiędzy 17-33ms. Taka wartość nie jest odczuwalna, nawet w grach akcji. Dla porównania, mrugniecie oka ludzkiego to 120ms :shock: Jeszcze jedna ciekawostka, telewizory LED Samsunga, czy Philipsa, na drogich kablach, gdy sygnał nie jest puszczany przez złącze VGA, lub nie jest w trybie gry (który wyłącza większość elektroniki odpowiedzialnej za obraz) mają po 70-80 ms :c7

Takie sytuacje się zdarzają, mogą być związane ściśle z technologią sprzętu, jak również z jakością kabli, kompatybilnością odtwarzacza i amplitunera. Jak wiadomo dźwięk jest mniej skompresowany niż obraz i wymaga mniej pracy od czytnika i odbiornika.

Teraz odpowiedzi na Twoje pytania:
1. Tak
2. Nie (chyba że jest uszkodzenie elektroniki, nie da się tego zdiagnozować, tylko po tym co napisałeś. Moim zdaniem jest to kwestia konfiguracji. Jeśli czytałeś w miarę obiektywnie i tylko te mądre fora, to na pewno nie raz natknąłeś się na rozwiązania.)
3. Generalnie jest sporo rozwiązań, ale też zależy od sprzętu jaki masz. Zróżnicowanie czasu dźwięku i obrazu w takiej konfiguracji jaką masz, zdarza się niezależnie od marki telewizora. Dlatego większość firm produkujących amplitunery umożliwia korekcję czasu dźwięku. Odpowiada za to odpowiednia funkcja w amplitunerze, tam można dopasować dźwięk do obrazu. To jest najprostsza metoda i najbardziej popularna.
Jeśli Twój amplituner nie posiada tej funkcji, to drugą metodą jest wysłanie obrazu i dźwięku do amplitunera i z amplitunera do telewizora. Przy telewizorach Bravia (zresztą przy większości telewizorów) przy takiej konfiguracji nie ma różnic w czasach. Warunek, Twój amplituner musi posiadać wejście i wyjście obrazu, najlepiej HDMI.
Jeśli nie masz takiej opcji, to wyłącz w telewizorze funkcje, które bezpośrednio wpływają na pracę telewizora z obrazem, co za tym idzie za czas. Chodzi mi o wszelkie redukcje zakłóceń (przez HDMI i tak nie są potrzebne), motionflow, itp. Jeśli winą jest praca telewizora z obrazem, to wyłączenie funkcji na pewno może. Chyba, że przyczyna jest gdzieś indziej.
Jeśli to nie pomoże, to podłącz dźwięk z telewizora do amplitunera, pomijając bezpośrednie połączenie odtwarzacza z amplitunerem.

Teraz ja mam parę pytań, jaki masz amplituner i odtwarzacz?, na jakim innym telewizorze sprawdzałeś?

Taka rada, jak czytasz różne fora, to segreguj mądre informacje od tych niepotrzebnych....

rbtzck
Początkujący

Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem :thumbsup:

...jaki masz amplituner i odtwarzacz?


Amplituner i DVD, z którym docelowo ma pracować telewizor to sprzęt Harman/Kardon AVR138 i DVD28.

Swój telewizor testowałem przy połączeniu do różnych sprzętów (Magnetowid Panasonica, DVD Panasonika ze zintegrowanym wzmacniaczem, DVD Harman/Kardon). Za każdym razem występowało opóźnienie obrazu i dźwięku na telewizorze w stosunku do dźwięku ze wzmacniacza, czy to Panasonica czy Harmana.

Próbowałem na wzmacniaczu opóźnić dźwięk. Udało mi się jedynie znaleźć ustawienia dla każdego kanału oddzielne ustawienia (nie wiem czy o to chodziło z tym AV Sync). Jeśli to nie to, to gdzie powinienem mniej więcej szukać takich ustawień w aplitunerze, w jakimś menu ekranowym czy w innych ustawieniach?

Po pierwsze, input lag w W5500 (taki sam model co W5720) to wartość pomiędzy 17-33ms. Taka wartość nie jest odczuwalna, nawet w grach akcji.


U mnie widocznie jest więcej, bo odczuwałem opóźnienie dość wyraźnie. Kilka osób z którymi podłączałem sprzęt też to zauważyło.


Takie sytuacje się zdarzają, mogą być związane ściśle z technologią sprzętu, jak również z jakością kabli, kompatybilnością odtwarzacza i amplitunera.



Mam kabel HDMI sądzę że średniej klasy, niby tam pozłacane styki ale nie wiem ile faktycznie to daje. Być może istotny jest fakt że ma on 5m???


to drugą metodą jest wysłanie obrazu i dźwięku do amplitunera i z amplitunera do telewizora.


niestety amplituner ten nie ma HDMI :cry:

Jeśli nie masz takiej opcji, to wyłącz w telewizorze funkcje, które bezpośrednio wpływają na pracę telewizora z obrazem, co za tym idzie za czas.



czy mógłbyś wymienić wszystkie funkcje które mogą mieć wpływ na opóźnienie: MotionFlow, i redukcja szumów. Oprócz nich jeszcze jakieś.

Jeśli to nie pomoże, to podłącz dźwięk z telewizora do amplitunera, pomijając bezpośrednie połączenie odtwarzacza z amplitunerem.


nie będę mógł się cieszyć sygnałem DTS pochodzącym bezpośrednio od DVD

na jakim innym telewizorze sprawdzałeś?


stary CRT Sony z którego byłem b. zadowolony - prześmigał chyba 15 lat i nadaj działa :c4

Taka rada, jak czytasz różne fora, to segreguj mądre informacje od tych niepotrzebnych....


tak robię dlatego trafiłem m.in. na to forum :smileythumbsup:

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Ale się rozpisałeś :D

To po kolei...

rbtzck napisał(a):

Próbowałem na wzmacniaczu opóźnić dźwięk. Udało mi się jedynie znaleźć ustawienia dla każdego kanału oddzielne ustawienia (nie wiem czy o to chodziło z tym AV Sync). Jeśli to nie to, to gdzie powinienem mniej więcej szukać takich ustawień w aplitunerze, w jakimś menu ekranowym czy w innych ustawieniach?



Funkcja odpowiadająca za synchronizacje dźwięku z obrazem to AV Sync. Nie znam tego modelu amplitunera, ale generalnie w prosty sposób ustawiasz opóźnienie dla odpowiednich portów.

rbtzck napisał(a):


U mnie widocznie jest więcej, bo odczuwałem opóźnienie dość wyraźnie. Kilka osób z którymi podłączałem sprzęt też to zauważyło.



Opóźnienia dźwieku z kina, a obrazu na LCD zdarzają się. I nie jest to rzecz podlegająca gwarancji - chyba że padła elektronika. Dużo zależy tez od podłączenia. Z jednej strony puszczasz światłowodem dźwięk, a z drugiej obraz dobrej jakości przez HDMI... Opóźnienie jest praktycznie pewne. Dlatego prawie w każdym amplitunerze jest funkcja synchronizująca dźwięk z obrazem A/V Sync.

rbtzck napisał(a):

Mam kabel HDMI sądzę że średniej klasy, niby tam pozłacane styki ale nie wiem ile faktycznie to daje. Być może istotny jest fakt że ma on 5m???



Nie, 5m jest ok. Przy wyższych długościach powinno się stosować wzmacniacz sygnału.. ale to przy większych.

rbtzck napisał(a):

czy mógłbyś wymienić wszystkie funkcje które mogą mieć wpływ na opóźnienie: MotionFlow, i redukcja szumów. Oprócz nich jeszcze jakieś.



Są to funkcje korygujące sygnał przed jego wyświetleniem, głównie te które wymieniłem.

rbtzck napisał(a):

nie będę mógł się cieszyć sygnałem DTS pochodzącym bezpośrednio od DVD



No niestety. Za to optyczne w telewizorze przesyła Dolby Digital. Z drugiej strony, DVD możesz podłączyć kablem coaxial, jeśli dvd ma takie wyjście, a amplit. takie wejście. Wtedy opóźnienie powinno być mniejsze. Można również puścić dźwięk kablem SCART z telewizora do amplitunera.

rbtzck napisał(a):

stary CRT Sony z którego byłem b. zadowolony - prześmigał chyba 15 lat i nadaj działa :c4



Na telewizorach CRT wogóle nie występują takie efekty, głównie przez technologie jaka jest zastosowana. LCD to inna bajka, ale też inna jakość, przez to więcej elektroniki.
Ja mam jeszcze działający telewizor Otake. Kupiony w 1989, albo 1990 roku. Ciągle działa bez zarzutu... Jak był kupowany, to w jego cenie można było kupić nowego malucha!

rbtzck napisał(a):

tak robię dlatego trafiłem m.in. na to forum :thumbsup:


Miły akcent :smileythumbsup:

Reasumując, najszybszą opcją jest korekcja przez amplituner funkcją A/V Sync. Ona właśnie do tego służy.

rbtzck
Początkujący

Wygląda na to, że w moim amplitunerze nie ma takiej opcji jak A/V Sync :c12 Szukałem w instrukcji i w różnych menu ekranowych i nic.

Mimo wszystko dziękuję za pomoc, następnym razem będę wiedział na co popatrzeć przy kupnie kina domowego.

Myślę że temat można zamknąć.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Jak już pisałem, nie znam tego amplitunera. Z opisu jaki znalazłem, to jest możliwość regulowania opóźnień. Zobacz w instrukcji obsługi, na pewno jest to prosto opisane.
Jeśli nie znajdziesz, to spróbuj innych sposobów jakie podałem.