anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

tomdm-----
Początkujący

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

Cześć :c10

podaję "przepis" jak uruchomić dostępną już w Polsce darmową naziemną telewizję cyfrową
DVB-T nadawaną w formacie MPEG-4 na telewizorach serii S (swój mam od grudnia 2007) i innych z wbudowanym tunerem MPEG-2 (MPEG-4 we wszystkich nowych już obecnie jest, a także był dostępny w modelu V4500 i seriach W, X i Z od jesieni 2008 roku).

Na razie komercyjny przekaz darmowej DVB-T uruchomiony jest w 4 lokalizacjach Polski
od 30 września 2009 - WARSZAWA, POZNAŃ, ZIELONA GÓRA, ŻAGAŃ
reszta kraju w późniejszych terminach wg. Emitel-a
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=750

Opiszę poniżej przykład dla anteny pokojowej - mój przypadek.
Możliwy jest jeszcze wariant z dużą anteną kierunkową umieszczoną za oknem lub na dachu dla domów jednorodzinnych oraz zbiorowych instalacji dla budynków mieszkalnych.
-------------------------------------------------------------------------------------

I. Niezbędny sprzet do odbioru DVB-T

I.1. Telewizor z tunerem MPEG-2 wyposażony w gniazdo PCMCIA
(wg. instrukcji TV to gniazdo serwisowe) - tak to wygląda
ds_DSC04064.jpg

I.2. Karta typu PCMCIA konwertująca sygnał MPEG-4 do MPEG-2 dzięki procesorowi
Neotion NP4 umieszczana w tylnym gnieździe telewizora - tak to wygląda
ds_DSC04065.jpg
dostępna na Allegro, w rwt.pl oraz pomar.pl w Poznaniu, gdzie kupowałem

I.3. Antena pokojowa-siatkowa ze wzmacniaczem
- podłączona *do gniazda elektrycznego w celu użycia wzmacniacza i *kablem
antenowym do telewizora ukierunkowana w stronę nadajnika
dla Poznania na RTCN w Górze k/Śremu - tak to wygląda
ds_DSC04068.jpg
dostępna w MediaMarkt-ach, Saturn-ach, sklepach ze sprzętem TV i na Allegro

-------------------------------------------------------------------------------------------

II. Podłączanie sprzętu i strojenie tunera MPEG-2 w telewizorze.

Ze względu na ograniczoną ilość zdjęć (3), jakie można umieścić w poście
wykonałem je do tej części również, ale niestety nie da się już ich umieścić,
więc zainteresowanych proszę o cierpliwość - przygotuję i umieszczę później.

UWAGA !!!
W innych modelach Bravii MENU w TV PEWNIE się różni (są przecież juz nowsze modele na rynku w samej serii S), ale powinno zawierać pozycje opisane poniżej.

II.1. Wkładamy moduł MPEG-4 / MPEG-2 do gniazda PCMCIA w telewizorze.

II.2. Ustawiamy antenę w kierunku nadajnika, podłączamy do prądu, uruchamiamy
i regulujemy pokrętło wzmacniacza (jeśli okaże się niezbędne) do odp. poziomu,
wpinamy kabel od anteny pokojowej do gniazda w TV.

II.3. Włączamy TV i wybieramy na pilocie niebieski przycisk MENU.

II.4. Przechodzimy w MENU do ustawień cyfrowych.

II.5. Rozpoczynamy Autoprogramowanie w strojeniu cyfrowym.

II.6. Po zakończeniu widzimy liczbę znalezionych usług-kanałów TV (na razie 7).

II.7. Lista programów cyfrowych jest zapamiętywana automatycznie.

II.8. W cyfrowych ustawieniach możemy sprawdzić Ustawienia Techniczne.

II.9. Jest tam Informacja o Systemie.

II.10. Znajdziemy w niej wersję oprogramowania i poziom sygnału DVB-T w naszej lokalizacji.

II.11 Wychodzimy z MENU

od tego momentu mamy już dostęp do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
--------------------------------------------------------------------------------------

III. Koszty

moduł MPEG-4/MPEG-2 - 180-200zł
antena siatkowa wewnętrzna - 40-80zł
RAZEM około 220-280 złotych
---------------------------------------------------------------------------------------

Ogólne informacje

Cały temat ŻYJE na forum EMITEL-a i jest bieżąco komentowany (sprzęt i wydarzenia)
http://forum.emitel.pl/

Lista przetestowanych telewizorów - nie tylko SONY
http://rwt.pl/public/dokumenty/lista%20telewizorow%20do%20modulu%20NEOTION.pdf

Obecnie dostępne programy w 1 multipleksie (MUX1) to:
TVP1, TVP2, TVPInfo, Polsat, TVN, TV4, TVPuls

W testach (do 30 września 2009) dostępne były jeszcze radia PRI, PRIII i Radio Merkury (dla Poznania), ale obecnie część pasma jest wolna (ok 5MB z 23 MB), bo radia nie ma.

Docelowo TVP ma dostać cały MUX3 dla siebie, więc kanały z MUX1 zostaną przesunięte.

Czekamy na testy następnych kanałów (szczególnie TVP HD - testy zakończyły się w sierpniu 2009), które będą umieszczane docelowo na następnych multipleksach.

------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowując :-) (zalety i wady)

Testowałem DVB-T w moje lokalizacji (Poznań-Piątkowo)
- od grudnia 2008 na BRAVII z serii W z MPEG-4
- od września 2008 na BRAVII z serii S w MPEG-2 (do września 2009 TVN i POLSAT testowały sygnał w MPEG-2)

Po uruchomieniu nadawania komercyjnego od 01.10.2009 wszystko działa płynnie dopiero od listopada - pracownicy Emitela na forum informowali, że testowane były jeszcze przez miesiąc łącza dosyłowe sygnału do nadajników.

Na razie brak jest EPG (Electronic Page Guide), które docelowo zostanie włączone, bo było testowane i działało.

Zdecydowana różnica na PLUS w jakości i poziomie dźwięku w stosunku do analogowej TV na tych samych kanałach - podstawowy dźwięk to Dolby Digital 2.0.

Czasami Emitel przełącza "paczkę" na inny kanał :cry: (w Poznaniu między 23 i 39 kanałem) i wtedy trzeba ponownie przeskanować tuner w telewizorze.

Również czasami (rzadko, ale się zdarza), zawieszeniu ulega procesor Neotion NP4 w module MPEG-4->MPEG-2 i wtedy obraz zanika, więc jedynym rozwiązaniem pozostaje ponowne włączenie telewizora.

Na koniec rzecz dość istotna - miałem również możliwość testowania tunera MPEG-4 DVB-T w zestawie z małą antenką jako klucz USB podłączany do komputera PC (fajna rzecz, szczególnie dla mobilnych posiadaczy notebook-ów) i okazało się odnosząc to do testów tunerów w telewizorach, iż ZNACZENIE MA POŁOŻENIE I POZIOM na jakim zamierzamy się podłączyć do DVB-T oraz wielkość anteny (ta komputerowa na dziś się raczej nie sprawdza), generalnie im WYŻEJ TYM LEPIEJ.
Mogą wystąpić problemy na niskich kondygnacjach i parterze, szczególnie w dużych miastach ze względu na gęstą zabudowę, co na teraz może być dla Was nie lada wyzwaniem, ja mam ten problem rozwiązany, bo testy oraz aktualny odbiór odbywa się na 6 kondygnacji 11-sto piętrowego wieżowca.

Czekam na wasze opinie i zachęcam do własnych prób, bo temat jest aktualny, ale nie do końca rozpowszechniony,
zwłaszcza w mediach publicznych za wyjątkiem Internetu oraz kilku forów, w tym tego.

Dzięki SONY :c4

Tomasz :c10

35 ODPOW. 35
tomdm-----
Początkujący

A może to egzemplarz procesora był uszkodzony? A może jest jakaś inna przyczyna lub wiecie, do kogo się zwrócić. Proszę o pomoc :(
Dzięki za porady.



Cześć Wojtek.

1. Twój model jest umieszczony na liście przetestowanych telewizorów z Neotion 4 :smileythumbsup: więc głowa do góry :) powinno działać, a co do odbiornika, to nie sądzę aby coś się z nim działo.
http://rwt.pl/public/dokumenty/lista%20telewizorow%20do%20modulu%20NEOTION.pdf

2. Moduł powinien zostać umieszczony w Twojej Bravii w taki sposób, jak na poniższych zdjęciach.
DSC04452.jpg
DSC04453.jpg
Jeśli umieściłeś go odwrotnie i przeskanowałeś tuner mogłeś znaleźć dźwięk bez wizji - też to przerobiłem, więc nie poddawaj się i przeskanuj ponownie w prawidłowym położeniu modułu w gnieździe.

3. Dla Warszawy ten tydzień będzie dosyć ważny, ze względu na prace jakie będziecie mieli wykonywane na nadajnikach w Raszynie i na Pałacu Kultury - przeczytaj poniższy komunikat
Jarka Bałuki z forum Emitela http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=669

4. Nie wiem jakie masz warunki w których próbujesz odpalać Neotiona4, masz antenkę pokojową czy dużą antenę kierunkową? Gdzie się lokalizujesz - kondygnacja, przeszkody, kierunek i odległość do nadajnika?

5. Spróbuj wymienić może Neotion4 na inny egzemplarz i po ustabilizowaniu się sytuacji z nadawaniem w Stolicy (po wymianie na nadajnik o docelowej mocy 100kW) spróbuj ponownie.

Generalnie zalecam Tobie monitorowanie forum Emitel-a
http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=3&sid=148498e185d2481a6b2d06e0f68e0a06
na którym pewnie pojawi się za chwilę wątek dotyczący waszego nadajnika w Warszawie.

Jeśli czytałeś, co dziś napisałem powyżej to zorientujesz się, że nie jest to dobry moment na próby z Neotion4, zalecam chwilę cierpliwości do momentu ustabilizowania sygnału i ponowną próbę.

Na teraz czyli po 21-tej u mnie z Neotion4 bez rewelacji.
DSC04454.jpg

Tomasz

profile.country.pl_PL.title
WojciechRzepka
Początkujący

Koledzy,
Dziękuję za odpowiedzi. Widzę, że jednak jest jeszcze trochę za wcześnie na pełne wykorzystanie modułu Neotion, czy innego. Gdybyście mieli jeszcze jednak jakieś uwagi to będę wdzięczny. Przecież informacji nigdy nie za wiele.
Pozdrawiam

tomdm-----
Początkujący

Od 8 listopada na forum Emitela otwarto wątek

"Neotion mpeg4 do mpeg2 problemy spostrzeżenia"

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=661

zachęcam gorąco do lektury - nigdy za dużo wiedzy, spostrzeżeń i uwag innych użytkowników,
którzy nie koniecznie, jak my są posiadaczami sprzętu SONY :smileythumbsup:.

Tomasz

Ravi-----
Początkujący

Wojciech Rzepka: Jak dla mnie transmisje testowe aktualnie nadawane nie są póki co warte, żeby w tej chwili tym zamartwiać. To, że u Ciebie moduł nie działał to może być też różnica chociażby w sofcie... Zawsze można poczekać na stacjonarne tunery mpeg-4 które prędzej czy później się pojawią.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Ravi napisał(a):

Zawsze można poczekać na stacjonarne tunery mpeg-4 które prędzej czy później się pojawią.



Zewnętrzne tunery/dekodery MPEG4 już są dostępne w sprzedaży i jest całkiem bogaty wybór. Więc nie trzeba czekać. Ceny są zróżnicowane, w zależności od jakości i funkcjonalności.

tomdm-----
Początkujący

1. Komunikat admina Jarka Bałuki z forum Emitela dotyczący RTCN w Śremie, z godziny 21.03 (27.11.2009r.)

"Prace związane z wymianą nadajnika zostały zakończone,
emisja w kanale 23 prowadzona jest z mocą 100kW ERP."
:thumbsup:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=667


2. Komunikat admina Jarka Bałuki z forum Emitela dotyczący RTCN w Raszynie, z godziny 20.15 (27.11.2009r.)

"Prace zostały zakończone, emisja z Raszyna prowadzona jest w kanale 58 z docelową mocą 100kW ERP." :thumbsup:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=669


U mnie WRESZCIE :D wyraźna poprawa na zestawie KDL-20S4000+Neotion4:
- antenka pokojowa powędrowała "na stare śmieci" czyli do kąta :slight_smile: (fotka 1)
- zmniejszyłem potencjometr wzmacniacza antenki do minimum
- płynny obraz na wszystkich siedmiu kanałach (brak "pikselozy")
- jak widać (fotka 2) siła sygnału o godzinie 0.50 ZIELONO-WYSOKA :nauseated_face:

DSC04469.jpg
DSC04468.jpg
Tomasz

tomdm-----
Początkujący

Witajcie :c37

DVB-T działa już u mnie bardzo stabilnie i bez zastrzeżeń od ponad 3 miesięcy :thumbsup: ,
a dziś w celu uzupełnienia możliwości jakie ono posiada prezentuję EPG
czyli elektroniczny przewodnik po programach (z ang. Electronic Program Guide).

W celu uruchomienia EPG wybieramy na pilocie niebieski przycisk MENU
DSC04883.jpg
i przechodzimy do pozycji Cyfrowe EPG
DSC04885.jpg
po wybraniu ukazuje się pełen ekran EPG
DSC04886.jpg

tomdm-----
Początkujący

po wybraniu na ekranie EPG funkcji CZYNNOŚCI mamy możliwość użycia programatora nagrywania wybranej audycji telewizyjnej w celu zarejestrowania jej np. na nagrywarce DVD
DSC04887.jpg

natomiast aby szybko otrzymać ogólną informację na temat konkretnej audycji oglądanej w danym momencie
(tytuł, kanał na jakim jest wyświetlana, czas jej trwania, rodzaj audycji oraz jej krótkie streszczenie)

wybieramy na pilocie przycisk INFO i+(?) umieszczony po prawej stronie
DSC04883.jpg

tak to wygląda
DSC04884.jpg
domyślnie INFO pokazuje się zawsze chwilowo na początku po przełączeniu na inny kanał

tomdm-----
Początkujący

dla porównania EPG MPEG-4 do MPEG-2

w BRAVII z wbudowanym już MPEG-4 na pokładzie wygląda to bardziej uporzątkowanie oraz zdecydowanie bogatszo
od wersji BRAVII z MPEG-2

- pasek INFO zajmuje mniej miejsca,
- jest przeźroczysty,
- nie jest kolorowy,
- jest informacja nt. sygnału TV (SD 575/25Hz lub HD 1080/25Hz)
- jest informacja nt. ścieżki dźwiękowej (polski DD2.0 lub polski DD5.1)
- jest informacja nt. języka audycji i ew. napisów jeśli byłyby dostępne
DSC04898.jpg

tutaj również domyślnie INFO pokazuje się zawsze chwilowo na początku po przełączeniu na inny kanał
DSC04897.jpg

tomdm-----
Początkujący

Od piątku 11 czerwca 2010 wszyscy odbierający naziemną telewizję cyfrową DVB-T
znajdujący się w zasięgu nadajnika RTCN Poznań/ Śrem
otrzymali prezent :c4 w postaci sygnału testowego multipleksu nr 3 (mux3) w którym znalazła się paczka z kanałami Telewizji Polskiej,
w tym TVP HD, tak więc można oglądać dzięki uprzejmości Emitela i Telewizji Publicznej mecze Mundialu w RPA
a także inne audycje oraz seriale w wysokiej rozdzielczości (HD - 720p/50Hz).

Więcej szczegółów tutaj
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=912