anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

tomdm-----
Początkujący

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

Cześć :c10

podaję "przepis" jak uruchomić dostępną już w Polsce darmową naziemną telewizję cyfrową
DVB-T nadawaną w formacie MPEG-4 na telewizorach serii S (swój mam od grudnia 2007) i innych z wbudowanym tunerem MPEG-2 (MPEG-4 we wszystkich nowych już obecnie jest, a także był dostępny w modelu V4500 i seriach W, X i Z od jesieni 2008 roku).

Na razie komercyjny przekaz darmowej DVB-T uruchomiony jest w 4 lokalizacjach Polski
od 30 września 2009 - WARSZAWA, POZNAŃ, ZIELONA GÓRA, ŻAGAŃ
reszta kraju w późniejszych terminach wg. Emitel-a
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=750

Opiszę poniżej przykład dla anteny pokojowej - mój przypadek.
Możliwy jest jeszcze wariant z dużą anteną kierunkową umieszczoną za oknem lub na dachu dla domów jednorodzinnych oraz zbiorowych instalacji dla budynków mieszkalnych.
-------------------------------------------------------------------------------------

I. Niezbędny sprzet do odbioru DVB-T

I.1. Telewizor z tunerem MPEG-2 wyposażony w gniazdo PCMCIA
(wg. instrukcji TV to gniazdo serwisowe) - tak to wygląda
ds_DSC04064.jpg

I.2. Karta typu PCMCIA konwertująca sygnał MPEG-4 do MPEG-2 dzięki procesorowi
Neotion NP4 umieszczana w tylnym gnieździe telewizora - tak to wygląda
ds_DSC04065.jpg
dostępna na Allegro, w rwt.pl oraz pomar.pl w Poznaniu, gdzie kupowałem

I.3. Antena pokojowa-siatkowa ze wzmacniaczem
- podłączona *do gniazda elektrycznego w celu użycia wzmacniacza i *kablem
antenowym do telewizora ukierunkowana w stronę nadajnika
dla Poznania na RTCN w Górze k/Śremu - tak to wygląda
ds_DSC04068.jpg
dostępna w MediaMarkt-ach, Saturn-ach, sklepach ze sprzętem TV i na Allegro

-------------------------------------------------------------------------------------------

II. Podłączanie sprzętu i strojenie tunera MPEG-2 w telewizorze.

Ze względu na ograniczoną ilość zdjęć (3), jakie można umieścić w poście
wykonałem je do tej części również, ale niestety nie da się już ich umieścić,
więc zainteresowanych proszę o cierpliwość - przygotuję i umieszczę później.

UWAGA !!!
W innych modelach Bravii MENU w TV PEWNIE się różni (są przecież juz nowsze modele na rynku w samej serii S), ale powinno zawierać pozycje opisane poniżej.

II.1. Wkładamy moduł MPEG-4 / MPEG-2 do gniazda PCMCIA w telewizorze.

II.2. Ustawiamy antenę w kierunku nadajnika, podłączamy do prądu, uruchamiamy
i regulujemy pokrętło wzmacniacza (jeśli okaże się niezbędne) do odp. poziomu,
wpinamy kabel od anteny pokojowej do gniazda w TV.

II.3. Włączamy TV i wybieramy na pilocie niebieski przycisk MENU.

II.4. Przechodzimy w MENU do ustawień cyfrowych.

II.5. Rozpoczynamy Autoprogramowanie w strojeniu cyfrowym.

II.6. Po zakończeniu widzimy liczbę znalezionych usług-kanałów TV (na razie 7).

II.7. Lista programów cyfrowych jest zapamiętywana automatycznie.

II.8. W cyfrowych ustawieniach możemy sprawdzić Ustawienia Techniczne.

II.9. Jest tam Informacja o Systemie.

II.10. Znajdziemy w niej wersję oprogramowania i poziom sygnału DVB-T w naszej lokalizacji.

II.11 Wychodzimy z MENU

od tego momentu mamy już dostęp do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
--------------------------------------------------------------------------------------

III. Koszty

moduł MPEG-4/MPEG-2 - 180-200zł
antena siatkowa wewnętrzna - 40-80zł
RAZEM około 220-280 złotych
---------------------------------------------------------------------------------------

Ogólne informacje

Cały temat ŻYJE na forum EMITEL-a i jest bieżąco komentowany (sprzęt i wydarzenia)
http://forum.emitel.pl/

Lista przetestowanych telewizorów - nie tylko SONY
http://rwt.pl/public/dokumenty/lista%20telewizorow%20do%20modulu%20NEOTION.pdf

Obecnie dostępne programy w 1 multipleksie (MUX1) to:
TVP1, TVP2, TVPInfo, Polsat, TVN, TV4, TVPuls

W testach (do 30 września 2009) dostępne były jeszcze radia PRI, PRIII i Radio Merkury (dla Poznania), ale obecnie część pasma jest wolna (ok 5MB z 23 MB), bo radia nie ma.

Docelowo TVP ma dostać cały MUX3 dla siebie, więc kanały z MUX1 zostaną przesunięte.

Czekamy na testy następnych kanałów (szczególnie TVP HD - testy zakończyły się w sierpniu 2009), które będą umieszczane docelowo na następnych multipleksach.

------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowując :-) (zalety i wady)

Testowałem DVB-T w moje lokalizacji (Poznań-Piątkowo)
- od grudnia 2008 na BRAVII z serii W z MPEG-4
- od września 2008 na BRAVII z serii S w MPEG-2 (do września 2009 TVN i POLSAT testowały sygnał w MPEG-2)

Po uruchomieniu nadawania komercyjnego od 01.10.2009 wszystko działa płynnie dopiero od listopada - pracownicy Emitela na forum informowali, że testowane były jeszcze przez miesiąc łącza dosyłowe sygnału do nadajników.

Na razie brak jest EPG (Electronic Page Guide), które docelowo zostanie włączone, bo było testowane i działało.

Zdecydowana różnica na PLUS w jakości i poziomie dźwięku w stosunku do analogowej TV na tych samych kanałach - podstawowy dźwięk to Dolby Digital 2.0.

Czasami Emitel przełącza "paczkę" na inny kanał :cry: (w Poznaniu między 23 i 39 kanałem) i wtedy trzeba ponownie przeskanować tuner w telewizorze.

Również czasami (rzadko, ale się zdarza), zawieszeniu ulega procesor Neotion NP4 w module MPEG-4->MPEG-2 i wtedy obraz zanika, więc jedynym rozwiązaniem pozostaje ponowne włączenie telewizora.

Na koniec rzecz dość istotna - miałem również możliwość testowania tunera MPEG-4 DVB-T w zestawie z małą antenką jako klucz USB podłączany do komputera PC (fajna rzecz, szczególnie dla mobilnych posiadaczy notebook-ów) i okazało się odnosząc to do testów tunerów w telewizorach, iż ZNACZENIE MA POŁOŻENIE I POZIOM na jakim zamierzamy się podłączyć do DVB-T oraz wielkość anteny (ta komputerowa na dziś się raczej nie sprawdza), generalnie im WYŻEJ TYM LEPIEJ.
Mogą wystąpić problemy na niskich kondygnacjach i parterze, szczególnie w dużych miastach ze względu na gęstą zabudowę, co na teraz może być dla Was nie lada wyzwaniem, ja mam ten problem rozwiązany, bo testy oraz aktualny odbiór odbywa się na 6 kondygnacji 11-sto piętrowego wieżowca.

Czekam na wasze opinie i zachęcam do własnych prób, bo temat jest aktualny, ale nie do końca rozpowszechniony,
zwłaszcza w mediach publicznych za wyjątkiem Internetu oraz kilku forów, w tym tego.

Dzięki SONY :c4

Tomasz :c10

35 ODPOW. 35
profile.country.pl_PL.title
rudyolga2005
Początkujący

Jestem także posiadaczem Bravi ale w wersji s.
Mieszkam równiez w okolicach poznania i ściagam 7 programów. Mimo że sygnał jest dobry nie mam wizji i dźwieku. Czy odpowiedzialna jest za Karta typu PCMCIA konwertująca sygnał MPEG-4 do MPEG-2 o której wspomniałeś, czy może coś innego ? Dziwne jest jeszcze to wchodząc do menu telewizora i np. sortując kanały pojawia sie dźwięk poszczegolnych programów cyfrowych, ale bez wizji.

Zaznaczam jeszcze że na przełomie sierpnia i wrzesnia br. działałały u mnie bez problemów polsat ,tv4 i tvn.

tomdm-----
Początkujący

rudyolga2005 napisał(a):


Zaznaczam jeszcze że na przełomie sierpnia i wrzesnia br. działałały u mnie bez problemów polsat ,tv4 i tvn.



Cześć.

To co cytuję powyżej jest w twoim przypadku problemem nie do rozwiązania bez podanego przeze mnie w punkcie I.2 sprzętu, czyli karty PCMCIA z procesorem NEOTION NP4 konwertującego sygnał MPEG-4 do MPEG-2.

Bez zaopatrzenia się w powyższą kartę niestety już od 1 października nie masz możliwości oglądania obrazu (z tego co kojarzę dźwięk chyba pozostał) powyższych kanałów telewizyjnych (oraz pozostałych w pierwszym multipleksie - TVP1,2,Info, TVN, Polsat) zakodowanych w MPEG-4 na swoim telewizorze z serii S, który posiada tylko tuner MPEG-2.

Jak piszesz - wcześniej było to możliwe - TAK ! - dlatego, że nadawcy (TVN i Polsat) nie zmienili kodowania i sygnał dla DVB-T był nadawany w MPEG-2, ale po zakończeniu swoich wewnętrznych testów przełączyli kodowanie MPEG-2 do docelowego MPEG-4 (takie kodowanie zostało wybrane przez Polskę dla naziemnej telewizji cyfrowej) na potrzeby darmowego multipleksu w którym znalazły się te kanały.

Na dziś, w telewizorze SONY Bravia z serii S z tunerem MPEG-2 odbierając cyfrowy sygnał DVB-T z nadajnika w Śremie niestety nie obejrzysz pierwszego multipleksu bez posiadania powyższej karty :cry: .

Zachęcam do kupna oraz korzystania, bo po zakończonym okresie testowym
- defacto dopiero od listopada 2009 (jak przyznają ludzie z Emitela na ich forum - testowano jeszcze łącza dosyłowe do nadajników) wzmocniono siłę sygnału z RTCN w Śremie i teraz działa wszystko zdecydowanie poprawniej i płynniej.

Jeśli natomiast oglądasz codziennie program poprzez telewizję kablową, satelitę lub masz dostęp do Platformy N, Cyfry+ lub Cyfrowego Polsatu, a DVB-T traktujesz jako dodatkową ciekawostkę, wtedy oczywiście zbędne jest wydawanie pieniędzy na powyższą kartę,
która po prostu udostępniając Ci obraz z tunera cyfrowego zdubluje już kanały, które i tak oglądasz z innego źródła analogowego lub cyfrowego.

Pozdrawiam, Tomasz

Ravi-----
Początkujący

Bardzo ciekawy poradnik, bo sporo osób ma z tym problem, tylko niestety muszę zmartwić, że według najnowszych informacji, aktualnie nie ma już szans utrzymania harmonogramu wprowadzania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce...

tomdm-----
Początkujący

Ravi napisał(a):

Bardzo ciekawy poradnik, bo sporo osób ma z tym problem, tylko niestety muszę zmartwić, że według najnowszych informacji, aktualnie nie ma już szans utrzymania harmonogramu wprowadzania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce...



Cześć Ravi,

dzięki :)

Dzięki zapewnieniom jakie otrzymałem od Adminów SONY, to co "wypociłem" znajdzie się WYŻEJ w hierarchii FORUM w jeszcze bardziej rozbudowanej formie z większą ilością fotosów (aktualnie tworzę) tak aby dużo więcej forumowiczów zainteresowanych tym problemem mogło się zapoznać z treścią poradnika, który nabierze w ten sposób ogólniejszego kształtu.

!!! gorące info z forum Emitela - "dokopano" się tam do poniższych dokumentów
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/auction_preview.php?id=492
poczytaj - szczególnie zawartość załącznika 4 (plik PDF)
http://www.tvp.pl/zamowienia_publiczne/files/auctions/a1880127967c63f02e088ad6317e4589.pdf
napawa optymizmem :smileythumbsup: , w świetle tego co piszesz - wygląda na to że MUX3 w całości dla TVP, jak nie będzie poślizgu bynajmniej w Poznaniu wystartuje komercyjnie od 1 sierpnia 2010, można więc liczyć na wcześniejsze ponowne testy następnych kanałów TVP (chyba poza tymi co są już w MUX1) w tym wyczekiwanego ponownie przeze mnie TVP HD, który "śmigał" testowo do sierpnia 2009 w testach MUX1.

Czyli na teraz:

- płacz - bo jest obsuwa o rok przez przetarg w TVP na operatora MUX1, tak, aby nie złamać prawa

- oraz radocha - TVP idąc własną ścieżką (jako nadawca publiczny) chce mieć w miarę szybko uruchomiony swój MUX3 w DVB-T w konkretnych terminach :smileythumbsup: na 80% powierzchni Polski - pytanie tylko co w takim razie dalej z platforma cyfrową TVP?

Tomasz

Ravi-----
Początkujący

Wiadomo, że aktualnie jest marazm jeśli chodzi o podejmowanie jakichkolwiek decyzji, a to niestety odbija się kosztem wprowadzania telewizji naziemnej. Jak wyjdzie w praktyce to się jeszcze okaże, ale ja już przestałem być optymistą w tej kwestii.

Co do poradnika, to im bardziej rozbudowany (i widoczny na forum) tym lepiej, bo jednak sporo osób ma jeszcze telewizory z tunerem mpeg-2.

tomdm-----
Początkujący

Oficjalny komunikat z Emitela
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=667

Między 18 a 20 listopada 2009, jak informuje Pan Jarosław Bałuka będą prowadzone prace techniczne związane z wymianą i końcowym strojeniem nadajnika, zmianą kanału na 23 i zwiększeniem mocy nadawania do docelowego ERP 100kW z RTCN w Śremie.

Będą w tym czasie na pewno okresowe przerwy w nadawaniu lub dosyć uciążliwe problemy z odbiorem, jak było w ten weekend - w sobotę od 21.30 do niedzieli zostało tylko TVP Info, by w niedzielę przywrócić całą paczkę.

Miejmy nadzieję, że to już naprawdę finisz i po 20 listopada wszystko już będzie działać docelowo i prawidłowo ;)

Tomasz

tomdm-----
Początkujący

Na dziś, a mamy już 23-go listopada nie ma jeszcze zakończonych prac i nadajnik w RNCT w Śremie na razie nadaje wedle Info od Emitela z dotychczasową mocą 50kW.

21-go w sobotę wieczorem były duże problemy i zestaw Bravia MPEG-2 + Neotion4 + antenka pokojowa miał kolosalne problemy z odbiorem, pomogła metoda z kaloryferem :slight_smile: (siatka antenki dotykała kaloryfera stojąc na podłodze "za ścianą żelbetową"), ale i tak było wyjątkowo słabo i nie dało się oglądać.

22-go wieczorem w niedzielę poprawa znacząca :thumbsup: po przełożeniu antenki na parapet .
Siła sygnału według forumowiczów z Emitela spadła w stosunku do emisji przed 18 listopada
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=110&start=480
co było widać w Info o systemie w MENU cyfrowym - wahania od Brak i Słabo (pomarańcz) po generalnie Średni (żółty) po momentami Bardzo Dobry (zielony).

Na Bravii z MPEG-4 od soboty południa po ponownym skanie tunera obraz zdecydowanie stabilniejszy niż na Bravii MPEG-2 + Neotion4 i zauważalna poprawa obrazu TVP1 i TVP2, ale dalej nie wyeliminowano problemu chwilowej "przycinki" obrazu. Na TVN i TVP3 problemy z teletekstem.

Na teraz ode mnie tyle, czekamy na oficjalne info o zakończeniu prac w RTCN w Śremie.

Tomasz

profile.country.pl_PL.title
WojciechRzepka
Początkujący

Ja mam telewizor Bravia KDL-32V2000 z mpeg-2 umiejscowiony w Warszawie. Dawniej podczas prób oczywiście odbierał cyfrową naziemną telewizję. Obecnie , niestety oślepł. Kupiłem ten procesor Neotion NP-4 dekodujący sygnał mpeg-4 na mpeg-2 ale niestety w dalszym ciągu nie mam wizji. Musiałem zwrócić procesor do sklepu. Proszę skomentować, czy jest możliwe, że mój odbiornik jest uszkodzony (mało prawdopodobne), czy może wymaga innego oprogramowania. A może to egzemplarz procesora był uszkodzony? A może jest jakaś inna przyczyna lub wiecie, do kogo się zwrócić. Proszę o pomoc :(
Dzięki za porady.

profile.country.pl_PL.title
Zimny_
Użytkownik

Producenci telewizorów nie gwarantują i nie gwarantowali kompatybilności tych modułów. Na rynku telewizyjnym karty PCMCIA są dosyć świeże, nie ma pełnej standaryzacji, dlatego jedna karta może pracować z jednym telewizorem, z innym już nie. Podobnie świeża jest cyfrowa naziemna w Polsce, gdzie dopiero na początku listopada b.r. ogłoszono specyfikacje sygnału MPEG4, czyli paręnaście dni temu. Wejście w telewizorze nie jest dedykowane pod tego typu moduły. Jest to bardziej port serwisowy. Proszę zauważyć, że większość producentów nie reklamowało telewizorów z tunerem MPEG2, jako późniejszą możliwość dokupienia modułu PCMCIA konwertującego MPEG4 na MPEG2. A nie wierzę, że nikt na to nie wpadł, tylko przeważały względy techniczne.
Mimo tego, jestem przekonany że są moduły pasujące do tego modelu.