anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

tomdm-----
Początkujący

KDL-20S4000 - cyfrowa telewizja DVB-T w TV z tunerem MPEG2

Cześć :c10

podaję "przepis" jak uruchomić dostępną już w Polsce darmową naziemną telewizję cyfrową
DVB-T nadawaną w formacie MPEG-4 na telewizorach serii S (swój mam od grudnia 2007) i innych z wbudowanym tunerem MPEG-2 (MPEG-4 we wszystkich nowych już obecnie jest, a także był dostępny w modelu V4500 i seriach W, X i Z od jesieni 2008 roku).

Na razie komercyjny przekaz darmowej DVB-T uruchomiony jest w 4 lokalizacjach Polski
od 30 września 2009 - WARSZAWA, POZNAŃ, ZIELONA GÓRA, ŻAGAŃ
reszta kraju w późniejszych terminach wg. Emitel-a
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=750

Opiszę poniżej przykład dla anteny pokojowej - mój przypadek.
Możliwy jest jeszcze wariant z dużą anteną kierunkową umieszczoną za oknem lub na dachu dla domów jednorodzinnych oraz zbiorowych instalacji dla budynków mieszkalnych.
-------------------------------------------------------------------------------------

I. Niezbędny sprzet do odbioru DVB-T

I.1. Telewizor z tunerem MPEG-2 wyposażony w gniazdo PCMCIA
(wg. instrukcji TV to gniazdo serwisowe) - tak to wygląda
ds_DSC04064.jpg

I.2. Karta typu PCMCIA konwertująca sygnał MPEG-4 do MPEG-2 dzięki procesorowi
Neotion NP4 umieszczana w tylnym gnieździe telewizora - tak to wygląda
ds_DSC04065.jpg
dostępna na Allegro, w rwt.pl oraz pomar.pl w Poznaniu, gdzie kupowałem

I.3. Antena pokojowa-siatkowa ze wzmacniaczem
- podłączona *do gniazda elektrycznego w celu użycia wzmacniacza i *kablem
antenowym do telewizora ukierunkowana w stronę nadajnika
dla Poznania na RTCN w Górze k/Śremu - tak to wygląda
ds_DSC04068.jpg
dostępna w MediaMarkt-ach, Saturn-ach, sklepach ze sprzętem TV i na Allegro

-------------------------------------------------------------------------------------------

II. Podłączanie sprzętu i strojenie tunera MPEG-2 w telewizorze.

Ze względu na ograniczoną ilość zdjęć (3), jakie można umieścić w poście
wykonałem je do tej części również, ale niestety nie da się już ich umieścić,
więc zainteresowanych proszę o cierpliwość - przygotuję i umieszczę później.

UWAGA !!!
W innych modelach Bravii MENU w TV PEWNIE się różni (są przecież juz nowsze modele na rynku w samej serii S), ale powinno zawierać pozycje opisane poniżej.

II.1. Wkładamy moduł MPEG-4 / MPEG-2 do gniazda PCMCIA w telewizorze.

II.2. Ustawiamy antenę w kierunku nadajnika, podłączamy do prądu, uruchamiamy
i regulujemy pokrętło wzmacniacza (jeśli okaże się niezbędne) do odp. poziomu,
wpinamy kabel od anteny pokojowej do gniazda w TV.

II.3. Włączamy TV i wybieramy na pilocie niebieski przycisk MENU.

II.4. Przechodzimy w MENU do ustawień cyfrowych.

II.5. Rozpoczynamy Autoprogramowanie w strojeniu cyfrowym.

II.6. Po zakończeniu widzimy liczbę znalezionych usług-kanałów TV (na razie 7).

II.7. Lista programów cyfrowych jest zapamiętywana automatycznie.

II.8. W cyfrowych ustawieniach możemy sprawdzić Ustawienia Techniczne.

II.9. Jest tam Informacja o Systemie.

II.10. Znajdziemy w niej wersję oprogramowania i poziom sygnału DVB-T w naszej lokalizacji.

II.11 Wychodzimy z MENU

od tego momentu mamy już dostęp do darmowej naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
--------------------------------------------------------------------------------------

III. Koszty

moduł MPEG-4/MPEG-2 - 180-200zł
antena siatkowa wewnętrzna - 40-80zł
RAZEM około 220-280 złotych
---------------------------------------------------------------------------------------

Ogólne informacje

Cały temat ŻYJE na forum EMITEL-a i jest bieżąco komentowany (sprzęt i wydarzenia)
http://forum.emitel.pl/

Lista przetestowanych telewizorów - nie tylko SONY
http://rwt.pl/public/dokumenty/lista%20telewizorow%20do%20modulu%20NEOTION.pdf

Obecnie dostępne programy w 1 multipleksie (MUX1) to:
TVP1, TVP2, TVPInfo, Polsat, TVN, TV4, TVPuls

W testach (do 30 września 2009) dostępne były jeszcze radia PRI, PRIII i Radio Merkury (dla Poznania), ale obecnie część pasma jest wolna (ok 5MB z 23 MB), bo radia nie ma.

Docelowo TVP ma dostać cały MUX3 dla siebie, więc kanały z MUX1 zostaną przesunięte.

Czekamy na testy następnych kanałów (szczególnie TVP HD - testy zakończyły się w sierpniu 2009), które będą umieszczane docelowo na następnych multipleksach.

------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowując :-) (zalety i wady)

Testowałem DVB-T w moje lokalizacji (Poznań-Piątkowo)
- od grudnia 2008 na BRAVII z serii W z MPEG-4
- od września 2008 na BRAVII z serii S w MPEG-2 (do września 2009 TVN i POLSAT testowały sygnał w MPEG-2)

Po uruchomieniu nadawania komercyjnego od 01.10.2009 wszystko działa płynnie dopiero od listopada - pracownicy Emitela na forum informowali, że testowane były jeszcze przez miesiąc łącza dosyłowe sygnału do nadajników.

Na razie brak jest EPG (Electronic Page Guide), które docelowo zostanie włączone, bo było testowane i działało.

Zdecydowana różnica na PLUS w jakości i poziomie dźwięku w stosunku do analogowej TV na tych samych kanałach - podstawowy dźwięk to Dolby Digital 2.0.

Czasami Emitel przełącza "paczkę" na inny kanał :cry: (w Poznaniu między 23 i 39 kanałem) i wtedy trzeba ponownie przeskanować tuner w telewizorze.

Również czasami (rzadko, ale się zdarza), zawieszeniu ulega procesor Neotion NP4 w module MPEG-4->MPEG-2 i wtedy obraz zanika, więc jedynym rozwiązaniem pozostaje ponowne włączenie telewizora.

Na koniec rzecz dość istotna - miałem również możliwość testowania tunera MPEG-4 DVB-T w zestawie z małą antenką jako klucz USB podłączany do komputera PC (fajna rzecz, szczególnie dla mobilnych posiadaczy notebook-ów) i okazało się odnosząc to do testów tunerów w telewizorach, iż ZNACZENIE MA POŁOŻENIE I POZIOM na jakim zamierzamy się podłączyć do DVB-T oraz wielkość anteny (ta komputerowa na dziś się raczej nie sprawdza), generalnie im WYŻEJ TYM LEPIEJ.
Mogą wystąpić problemy na niskich kondygnacjach i parterze, szczególnie w dużych miastach ze względu na gęstą zabudowę, co na teraz może być dla Was nie lada wyzwaniem, ja mam ten problem rozwiązany, bo testy oraz aktualny odbiór odbywa się na 6 kondygnacji 11-sto piętrowego wieżowca.

Czekam na wasze opinie i zachęcam do własnych prób, bo temat jest aktualny, ale nie do końca rozpowszechniony,
zwłaszcza w mediach publicznych za wyjątkiem Internetu oraz kilku forów, w tym tego.

Dzięki SONY :c4

Tomasz :c10

35 ODPOW. 35
tomdm-----
Początkujący

W związku z przygotowaniem do uruchomienia 14 grudnia 2011 przez Emitel pierwszego multipleksu (MUX-1) z poniedziałku na wtorek (5/6.12.2011) wprowadzone zostaną zmiany konfiguracyjne we wszystkich strumieniach DVB-T emitowanych w Polsce.
Wskutek czego uszeregowana zostanie kolejności kanałów w dwóch działających już multipleksach, co może wymagać ponownego przestrojenia tunera.
:smileyarrow: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=3112&sid=f0f71f25cbadaa32245ebbe4ed0f6e3e

tomdm-----
Początkujący

Poranny skan DVB-T i ponowne zmiany na + :c4,
MUX-3 TVP wzbogacił się o następny, siódmy kanał.
od soboty 09.12.2011 mamy możliwość oglądania TVP Polonia.
Działa również EPG kanału i Teletekst :thumbsup: .

Aktualny skład MUX-3 TVP (z RTCN w Śremie) po zmianie parametrów SID i LCN - kanały:
001 - TVP1
002 - TVP2
003 - TVP Info (Poznań)
016 - TVP Kultura
017 - TVP Historia
018 - TVP Polonia
030 - TVP Info (Szczecin)
DSC08835.jpg
DSC08837.jpg
DSC08836.jpg

profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

A ja niestety po tej zmianie konfiguracyjnej straciłem praktycznie całą NTC ( Miałem dostęp do MUX 2 i MUX 3 ). Mam TVP Historia, TBP Kultura i TVP info, przy czym TVP kul/hist lecą według dekodera na TVP 1/2. No cóż pozostaje mi czekać na porządną aktualizację oprogramowania od TP.

profile.country.pl_PL.title
cogito.
Początkujący

Z nadajnika na PKiN mam dokładnie taki sam zestaw. Jedyną różnicą są wersje programów TVP Info. Dla mnie są to Warszawa i Łódź.

Niestety wspomniany wcześniej TVN HD wydaje im się jak by odbierał gorzej niż zwykły TVN.

krystianb
Początkujący

Mylagos napisał(a):

A ja niestety po tej zmianie konfiguracyjnej straciłem praktycznie całą NTC ( Miałem dostęp do MUX 2 i MUX 3 ). Mam TVP Historia, TBP Kultura i TVP info, przy czym TVP kul/hist lecą według dekodera na TVP 1/2. No cóż pozostaje mi czekać na porządną aktualizację oprogramowania od TP.


Taki już los posiadaczy sprzętu, który nie jest ich własnością.
Nadawane są wszystkie kanały a nawet ta polonia, niestety emitel trochę przy późno przypomniał sobie, że musi zmienić identyfikatory kanałów. Tu akurat sony muszę pochwalić, choć dodał "nowe kanały" na końcu listy i rodzice jakoś to przeżyli zanim przyjadę i na nowo wszystko poustawiam.

cogito napisał(a):

Niestety wspomniany wcześniej TVN HD wydaje im się jak by odbierał gorzej niż zwykły TVN.


TVN niby nadaje z większą mocą od polsatu (o hd mowa oczywiście) ale ze względu na wyższe kodowanie problemów z odbiorem może być więcej.

profile.country.pl_PL.title
Mylagos
Użytkownik

Przed dwoma dniami ( nie powiem... szybko...) dekoder się zaktualizował i na powrót mogę odbierać normalnie NTC. Na jakość obrazu nie mogę narzekać, gdyż jest lepsza niż normalnie, jednakże, szybkość aktualizacji może dobijać.